23. GKDA Kongresi, USG-EKO Kursu 25-28 Mayıs 2017

Göğüs Kalp Damar Anestezi ve Yoğun Bakım Derneği 23. Ulusal Kongresi 25 – 28 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Kursun ilk gününde gerçekleşen ” Ultrason ve Ekokardiyografi Kursu’na” PENTA, Vivid S60, Vivid IQ ve VScan Dual Probe cihazları ile destek verdi. Kurs 40 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kurs moderatörü Prof. Dr. Özcan Erdemli, konuşmasında, ultrason sistemlerinin anestezi hekimlerinin stetoskopu haline geldiğini vurguladı. Anestezi ve yoğun bakım ünitelerinde ultrason
kullanımının zorunlu ve önemli olduğunu belirtti.

Kurs, teorik ve pratik olmak üzere iki kısımda gerçekleşti. Teorik kısım sonrasında, katılımcılar gruplara ayrılarak Temel Ekokardiyografi taraması ve Inferior Vena Cava değerlendimesi konularını Vivid S60, Vivid IQ cihazları ile çalıştılar. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon bölümünden Prof. Dr. Tülün Öztürk, Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi hekimi Doç. Dr. Bahar Öç ve Ankara Acıbadem Kadiyoloji Bölüm Hekimi Yrd. Doç. Dr. Serkan Duyuler kurs eğitmenleriydi. Katılımcılar, bireysel hands-on tarama pratiğini Vivid S60, Vivid IQ ve VScan DP cihazları ile gerçekleştirdi. Kurs sonunda, eğitmenler ve katılımcılar PENTA’ya teşekkür etti.

25 Mayıs 2017 Haber&Etkinlik